Depilacja nie musi boleć. Jak uniknąć podrażnień?


5 (100%) 1 vote

Depilacja w dzisiejszych czasach jest zabiegiem nie tylko estetycznym, ale również higienicznym, zwłaszcza gdy mówmy o depilacji miejsc intymnych. Zabiegi depilacyjne stały się tak popularne, jak mycie zębów. Pozostaje nam jedynie wybór miejsca depilacji oraz odpowiedniej metody.

Metody depilacji

Depilacja pach, czy nóg należy do depilacji całkowitej, gdyż usuwamy wszystkie włosy z powierzchni skóry, w przypadku depilacji miejsc intymnych możemy wybierać pomiędzy depilacją całkowitą lub częściową. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią metodę pozbycia się niepożądanego owłosienia.
Maszynka do golenia lub preparaty chemiczne, nie nadają się do depilacji delikatnej skóry pach lub okolic bikini. Preparaty te mogą bowiem wywoływać podrażnienia, a maszynką można się zaciąć. Dlatego depilacja bikini wymaga użycia wosku lub lasera. Ten ostatni jest metodą niezwykle skuteczną, całkowicie bezbolesną, ale równocześnie drogą. Kolejną metodą jest usuwanie owłosienia woskiem. Jest to metoda skuteczna, ale bolesna, szczególnie dla osób wrażliwych na ból. Dlatego zaczęto, zamiast wosku stosować pastę cukrową, która powoduje, że włoski łatwiej odchodzą, a cała metoda jest mniej bolesna i powoduje znacznie mniej podrażnień i powikłań po depilacji. Pastę cukrową z powodzeniem stosuje się w depilacji brazylijskiej. Ten sposób depilacji jest obecnie bardzo popularny i oferowany przez wiele gabinetów kosmetycznych. Depilacja brazylijska polega na niemal całkowitym usunięciu owłosienia, z wyjątkiem wąskiego paska owłosionej skóry na wzgórku łonowym. Do tego typu depilacji włoski muszą mieć optymalną długość, najlepiej pomiędzy pół a jednym centymetrem.

Do zabiegu depilacji należy się odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed zabiegiem nie powinno się korzystać z solarium oraz z sauny. Nie należy również smarować skóry olejkami ani balsamami, gdyż utrudniają one przyklejanie się wosku lub pasty cukrowej do skóry. Należy zadbać o odpowiednią higienę miejsc depilowanych, a przed samym zabiegiem można przetrzeć skórę wilgotną chusteczką.
Nie wolno dokonywać depilacji na skórze ze zmianami chorobowymi, opalonej, podrażnionej lub z rozszerzonymi naczyńkami.

Jak uniknąć podrażnień?

Skóra po zabiegu depilacji najczęściej jest podrażniona, dlatego należy odpowiednio o nią zadbać, dopóki podrażnienie się utrzymuje. Trzeba dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, unikać opalania oraz stosować odpowiednie łagodzące preparaty. Do takich środków należą między innymi balsamy i kremy na bazie aloesu, wzbogacane witaminami i silnie nawilżające.

W celu uniknięcia podrażnień po depilacji należy stosować odpowiednią dla siebie metodę. W przypadku maszynki dbać o jej czystość i dezynfekcję. Stosując kremy wykonywać wcześniej próbę uczuleniową. Przy depilacji woskiem pilnować odpowiedniej temperatury preparatu, by uniknąć poparzeń. Warto też stosować woski naturalne, oparte na wosku pszczelim lub z dodatkiem miodu. Dobrym sposobem, przy depilacji woskiem jest zastosowanie ochronnie na skórę mąki kukurydzianej, która zapobiega przyklejaniu się wosku do skóry. Najlepiej jednak przy depilacji woskiem zdać się na doświadczoną kosmetyczkę.

Depilacja to nie problem

Jeżeli mimo wszelkich środków ochronnych doszło do podrażnienia, wówczas można zastosować maseczki łagodzące podrażnienia, wykonane z kremu nawilżającego i płatków owsianych. Dobra jest także maseczka z masłem Shea lub olejek kokosowy. W przypadku silnego podrażnienia sprawdzi się krem z hydrokortyzonem, zakupiony w aptece, a ostatecznie lekarz dermatolog.

Depilacja nie jest dzisiaj problemem. Nie musi być również boleć, a podrażnień da się uniknąć. Wystarczy wybrać odpowiednią dla siebie metodę depilacji oraz oddać się w sprawdzone, fachowe ręce.